FAQ

Po co studiować hipnozę?

Według nas, hipnoza jako trzeci, naturalny stan świadomości obok stanu czuwania i snu, stan w którym wielokrotnie znajdujemy się każdego dnia, obecna jest w każdym procesie terapeutycznym, niezależnie od tego czy terapeuta i pacjent mają tego świadomość czy nie. W przeciwieństwie do szkół, w których rozumie się hipnozę wyłącznie lub głównie jako stan wywołany formalną indukcją, opierający się głównie na sugestiach i technikach konwersacyjnych, uważamy, że każda relacja terapeutyczna, angażująca i odnosząca się do warstw nieświadomych, odbywa się w większej mierze na stanach transowych i hipnotycznych niż w stanie pełnego czuwania.

Przykładowo – technika wolnych skojarzeń, naszym zdaniem jest techniką, w której Pacjent zanurza się w stanach transowych, szczególnie w momentach czy stanach regresji (jako, że regresja jest zjawiskiem w stu procentach hipnotycznym) czy w momentach wglądu. Pełen skupienia dialog terapeutyczny przeważnie, co najmniej częściowo dotyka stanów hipnotycznych (zgodnie z definicją APA z 2004 roku: hipnoza to stan świadomości z udziałem skoncentrowanej uwagi i zmniejszoną percepcją bodźców peryferyjnych, który charakteryzuje się zwiększoną zdolnością reakcji na sugestie).

Nasze doświadczenie uczy, że indukcją hipnotyczną może być cokolwiek, co w specyficzny sposób oddziałuje na uwagę Pacjenta – odpowiednie słowa, gesty, ton głosu, itd. Narzędzia hipnotyczne pojawiające się w wielu „niehipnotycznych” procesach terapeutycznych to także techniki regresyjne, wizualizacje, desensytyzacje czy ekspozycje wyobrażeniowe, metafory, sugestie, zasiewanie idei i wszystkie odpowiednio formułowane, zgodnie z językiem hipnotycznym komunikaty. Także techniki ustawieniowe, dialogowe (dialog części/dialog wewnętrznej rodziny) czy psychodramatyczne, polegające na odgrywaniu ról, czy – odbywają się w stanach transowych lub okołotransowych. Większość terapeutów używa ich nieświadomie lub w oderwaniu od rozumienia ich hipnotycznego oddziaływania, które z pewnością mogłoby poszerzyć skuteczność i moc oddziaływania. Techniki takie jak EMDR czy techniki oparte o pracę z ciałem i ruch (np. kinezjologia ale także TRE, Somatic Experiencing), są w olbrzymim stopniu oparte na zjawiskach i narzędziach hipnotycznych – a więc sięgających do stanów hipnotycznych lub transowych.

Studiowanie hipnozy pozwala na świadome i swobodne wykorzystywanie komunikacji hipnotycznej, narzędzi i technik hipnotycznych oraz stanu hipnozy w procesie terapeutycznym. Jesteśmy przekonani, że KAŻDY profesjonalista pracujący w obszarze pomocowym, terapeutycznym, medycznym i edukacyjnym powinien uczyć się hipnozy.

Czym jest hipnoterapia? Jaki kurs hipnozy / hipnoterapii wybrać?

Często otrzymujemy pytania, dlaczego nasz kurs trwa aż DWA LATA, podczas gdy na rynku można otrzymać „certyfikat” hipnoterapeuty po trzydniowym kursie.

Pytamy wówczas: Czy chciałbyś, żeby Twój samochód naprawiał mechanik po trzydniowym szkoleniu? Czy Ty sam chciałbyś być takim mechanikiem? Czy chciałbyś być leczony przez hipno”terapeutę” z „certyfikatem” po weekendowym kursie? Czy Ty sam chciałbyś być takim „terapeutą”?

Czy wiesz ile trwa szkolenie lekarza, psychologa lub psychoterapeuty?

Przykładowo, zgodnie ze standardami Polskiej Rady Psychoterapii czas trwania podyplomowego całościowego szkolenia w psychoterapii wynosi co najmniej 1200 godz. w ciągu czterech lat szkolenia, w tym co najmniej:

  • 590 kształcenia teoretycznego oraz umiejętności i metod praktycznych (w formie wykładów, seminariów, warsztatów)
  • 100 godzin psychoterapii własnej lub innego ekwiwalentnego doświadczenia własnego w systemie indywidualnym lub grupowym
  • 150 godzin superwizji psychoterapii – indywidualnej lub grupowej
  • 360 godzin stażu umożliwiającego kontakt z osobami o różnej diagnozie

Wymogi te regulowane są obecnie Ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych
dniem 1 stycznia 2024 r.

Hipnoza sama w sobie nie jest terapią, jest stanem. Umiejętne wykorzystanie tego stanu może być niezwykle skutecznym narzędziem w rękach doświadczonego terapetuty. Jednak bezpieczna i zdrowa HipnoTerapia nie funkcjonuje bez Terapii. Jest dla terapeuty jak SPECJALIZACJA dla lekarza ale nie stanowi odrębnego kierunku. Hipnoterapia to po prostu TERAPIA z użyciem HIPNOZY. Co to znaczy? To oznacza, że terapeuta stosujący hipnozę powinien opierać się na naukowo udowodnionym i ogólnie przyjętym modelu rozwoju psychospołecznego człowieka obejmującym zdrowie i chorobę, powinien umieć diagnozować w ramach tego modelu, konceptualizować przypadki swoich klientów, mieć odpowiednią wiedzę, wykształcenie i przynajnmniej w pierwszych latach swojej działalności pracować pod superwizją. Hipnoterapia BEZ diagnozy i konceptualizacji to co najwyżej rodzaj wsparcia emocjonalnego.

Hipnoza jako narzędzie, sama w sobie nie stanowi niebezpieczeństwa. Jednak jak każde oddziaływanie na emocje, uczucia i umysł drugiego człowieka, stosowana przez osoby nie posiadające odpowiednich kompetencji może być niebezpieczna i szkodliwa.

Na rynku spotkasz jednak wiele osób reprezentujących opinię, że hipnoterapeutą może być każdy. Wystarczy nauczyć się indukcji (sposobów wprowadzania w trans), kilku technik i skryptów a wiedza specjalistyczna, w tym psychologiczna nie jest potrzebna. Czasami można wręcz usłyszeć opinie, że wiedza psychologiczna może przeszkadzać. Jest tak dlatego, że zawód hipnoterapeuty nie jest w żaden sposób regulowany. Hipnoterapeutą może być każdy człowiek bez żadnego przygotowania, terapii własnej, stażu czy superwizji. To, że hipnoterapeuta formalnie nie musi być psychoterapeutą nie oznacza, że w praktyce działa na tym samym polu co psychoterapeuta – pracuje z psychiką swoich klientów. Jeśli od psychoterapeuty wymaga się wieloletniego przygotowania to dla zdroworozsądkowo myślącego człowieka oczywistym jest, że wobec hipnoterapeuty powino się stawiać podobne wymagania. Oczywiście, tak samo jak każdy ma prawo oddać swój samochód w ręce mechanika po kilkudniowym kursie, tak samo możesz swoje zdrowie mentalne i samopoczucie w ręce osoby, która uważa się za hipnoTERAPEUTĘ bo nauczyła się indukować trans i stosować kilka dotowych skryptów, chociaż nie ma pojęcia o diagnoznowaniu, w związku z czym nie wie z czym pracuje, nie rozumie procesu terapeutycznego, nie ma wiedzy o rozwoju człowieka, funkcjonowaniu psychiki, dynamice relacji w systemie rodzinnym, i tak dalej… Co sądziłbyś o człowieku, który uważałby się za lekarza i udzielał drogich porad medycznych ukończywszy jedynie parodniowe warsztaty w tym zakresie? Nawet gdyby było to całkowicie legalne, czy chciałbyś, żeby Ciebie i Twoją rodzinę leczył ktoś taki?

Z tej perspektywy niezwykle ważne jest KTO uczy hipnoterapii. Jaki sposób myślenia reprezentuje. Czy jest to Terapeuta (psychoterapeuta, psychiatra, psycholog)? Czy ktoś, kto sprzedaje certyfikaty „hipnoterapeuty” osobom bez bazowego wykształcenia i doświadczenia, po trzydniowym kursie?

Nasz DWULETNI Kurs Zaawansowanej Hipnozy ( Hipnoterapii ) Klinicznej dla Profesjonalistów Różnych Zawodów przeznaczony jest dla profesjonalistów: psychoterapeutów, lekarzy, psychologów, terapeutów, coachów, trenerów i osób zbliżonych zawodów (wymagane jest ukończenie studiów wyższych ) oraz dla studentów ostatnich lat (4/5 rok) medycyny i psychologii. Oznacza to, że osoby, które szkolimy potrafią już pracować z innymi.

Przy okazji warto zwrócić uwagę, że określenie takie jak „akademia” jest zastrzeżone dla nazwy uczelni akademickiej i jest to regulowane Ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Z kolei instytutem badawczym w rozumieniu ustawy jest państwowa jednostka organizacyjna, wyodrębniona pod względem prawnym, organizacyjnym i ekonomiczno-finansowym, która prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe ukierunkowane na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce. Zasady tworzenia i funkcjonowania instytutów reguluje Ustawa z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych.

Obecnie w Polsce nie funkcjonuje żadna legalna Akademia czy Instytut Hipnozy spełniająca w/w standardy. Te określenia są używane w nazwach prywatnych firm z powodu niewiedzy ich właścicieli lub prawdopodobnie są używane z zamiarem wprowadzenia klientów w błąd.

Na całym świecie społeczności badaczy i praktyków terapii organizują się w Towarzystwa naukowe (stowarzyszenia). W Polsce stowarzyszenia działają w oparciu o ustawę Prawo o stowarzyszeniach z dnia 7 kwietnia 1989 r. Stowarzyszenie musi liczyć co najmniej siedem osób. Demokratyczny charakter sprawia, że każdy członek stowarzyszenia ma prawo współdecydowania o jego kierunku rozwoju i działaniach. W przeciwieństwie do prywatnych firm, istotą działalności Towarzystw nie jest generowanie zysku dla właściciela a realizacja celtów statutowych. Oczywiście każdy ma prawo do nauczania hipnozy, dlatego na rynku działają także osoby uczące jej w ramach prowadzonych przez siebie jednoosobowych działalności gospodarczych.

Kiedy zakładaliśmy ponad 20 lat temu Towarzystwo Hipnozy Terapeutycznej i Badań nad Hipnozą byliśmy w pewnym sensie w gronie pionierów zastosowań hipnozy w psychoterapii. Dziś nasza oferta jest nadal wyjątkowa: proponujemy najbardziej zaawansowane, profesjonalne, kompletne i kompleksowe szkolenie w dziedzinie hipnoterapii i hipnozy klinicznej na polskim rynku. Oprócz kursu zintegrowanej, zaawansowanej hipnozy / hipnoterapii klinicznej proponujemy kształcenie w ramach Szkoły Metody HITT® – unikalnej metody łączącej pracę w głębokiej hipnozie z psychologią głębi.

Metoda HITT® jest wyjątkowa na skalę światową. Jest to jedyna kompletna i w pełni ustrukturyzowana metoda terapeutyczna z wykorzystaniem hipnozy. Na kurs Metody HITT® zapraszamy osoby, które ukończyły nasz Dwuletni Kurs Zaawansowanej Hipnozy Terapeutycznej ( Hipnoterapii ) i Klinicznej dla Profesjonalistów. Szkolenie terapetów w Metodzie HITT® jest prowadzone według tych samych standardów co szkolenie psychoterapeutów: trwa ponad 4 lata, wymagana jest terapia własna, egzamin i obrona pracy dyplomowej, praca pod superwizją.


Dlaczego warto wybrać prowadzone przez nas kursy?

– od ponad 20 lat profesjonalnie uczymy hipnozy terapeutycznej / klinicznej
– prowadzone przez nas kursy to najbardziej kompletne, kompleksowe i kompleksowe kursy hipnozy terapeutycznej w Polsce
– nasza kadra składa się z wysokiej klasy nauczycieli hipnozy a jednocześnie psychologów klinicznych i praktykujących psychoterapeutów mogących poszczycić się ogromnym doświadczeniem w wielu różnorodnych modalnościach
– w unikalny, holistyczny sposób łączymy wiedzę i doświadczenie z najnowszymi trendami i odkryciami naukowymi w zakresie hipnozy klinicznej, neuronauk, psychologii, psychoterapii i psychosomatyki
– uczymy wyłącznie profesjonalistów pracujących z ludźmi (nie uczymy osób niepełnoletnich, niewykształconych i nie przygotowanych do pracy terapeutycznej czy rozwojowej z drugim człowiekiem)
– uczymy rzetelnie, z nastawieniem na profesjonalizm i praktyczne przygotowanie do pracy terapeutycznej
– nasze kursy posiadają akredytację Międzynarodowej Federacji Hipnointegracyjnej Psychoterapii Głębi i Badań nad Hipnozą (IGTH). Jesteśmy członkiem instytucjonalnym Międzynarodowej Federacji Hipnointegracyjnej Psychoterapii Głębi i Badań nad Hipnozą (IGTH). oraz Polskiej Federacji Psychoterapii.
– oprócz kursu zintegrowanej, zaawansowanej hipnozy / hipnoterapii klinicznej proponujemy kształcenie w ramach Szkoły Metody HITT.® – unikalnej metody łączącej pracę w głębokiej hipnozie z psychologią głębi.

Jaki certyfikat otrzymam po kursach hipnozy organizowanych przez THTiBnH ?

Hipnoza (hipnoterapia) może funkcjonować jako specjalizacja zawodu psychoterapeuty, lekarza, naturopaty, itp. lub jako osobny zawód (hipnoterapeuta) w ramach klasyfikacji „Pozostali praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii” – kod zawodu 323090. Poza tym nie jest regulowana odrębnym prawem, w przeciwieństwie np. do zawodu psychoterapeuty, który w tej chwili jest ujęty w ustawie o zawodach medycznych a docelowo prawdopodobnie zostanie uregulowany specjalną ustawą.

Kursy hipnozy i hipnoterapii klinicznej jest kursem doszkalającym, skierowanym do osób pracujących już w swoim zawodzie. Na zakończenie kursu otrzymuje się zaświadczenie/dyplom ukończenia kursu. W związku z tym dyplom nie daje specjalnych uprawnień, poza tym co wyżej.

Po pomyślnym ukończeniu szkolenia w Metodzie H.I.T.T.® uczestnik uzyskuje Międzynarodowy Certyfikat Hipnoterapeuty w Metodzie H.I.T.T.® (Hipnointegracyjnej Psychoterapii Głębi) wydany przez Towarzystwo Hipnozy Terapautycznej i Badań nad Hipnozą oraz Die Internationale Gesellschaft für Integrative Tiefenpsychologische Therapie in Hypnose und Hypnoseforschung (I•GTH) (Międzynarodowe THTiBnH) z siedzibą w Szwajcarii.

Jak wybrać hipnoterapeutę / terapeutę ?

Nauczenie się indukowania transu i formułowania sugestii jest bardzo proste i tego może nauczyć się nawet dziecko. Jak wspomniano wyżej, hipnoza jest jedynie narzędziem, specjalizacją. Jednak nawet najdoskonalsze narzędzie nie posłuży niczemu dobremu w rękach osoby bez odpowiedniej wiedzy i życiowego doświadczenia. Czy chciałbyś, żeby Twój samochód naprawiał mechanik posiadający najlepsze narzędzia ale nie posiadający wiedzy o tym jak funkcjonuje samochód? Czy chcesz, żeby leczył Cię „terapeuta” potrafiący indukować hipnozę ale nie posiadający wiedzy i zrozumienia tego jak funkcjonuje ludzka psychika, jak przebiega rozwój psychospołeczny człowieka, jaka jest istota i przebieg procesu terapeutycznego, itd? Czego możesz spodziewać się po „terapeucie” z certyfikatem po kilkudniowych warsztatach?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem terapeuty, przede wszystkim sprawdź:

  • jaką szkołę hipnozy ukończył, kto był jego nauczycielem (czy był to psychoterapeuta, psycholog lub osoba z podobnym wykształceniem),
  • jak długo trwało szkolenie (im dłużej tym lepiej)
  • czy posiada bazowe wyszktałcenie humanistyczne: psychologiczne, psychoterapeutyczne, pedagogiczne lub medyczne
  • czy przeszedł własny proces terapeutyczny (jak głęboki? jak długo trwał?)
  • czy pracuje pod okiem superwizora lub / i jest zrzeszony w liczącej się organizacji, stowarzyszeniu naukowym
  • Czy i jakich standardów etycznych przestrzega

Polecani przez nas terapeuci (w szczególności terapeuci pracujący Metodą HITT®) są członkami THTiBnH, przechodzą obowiązkowo własny proces terapeutyczny w tej modalności, stale się dokształcają oraz pracują pod stałą superwizją certyfikowanych superwizorów Towarzystwa. Posiadają bazowe wykształcenie wyższe – najczęściej są psychologami, psychoterapeutami lub wykonują zawody medyczne. Są także zobowiązani do przestrzegania kodeksu etycznego hipnoterapeuty oraz kodeksu etycznego psychoterapeuty. Standardów tych pilnuje Komisja Etyki.