Zmarł Profesor Jan Kaiser

Z ogromnym smutkiem i bólem przekazujemy informację o śmierci Pana Profesora Jana Kaisera, który zmarł w Krakowie w dniu 15.09.2019.

Pan Profesor Jan Kaiser był jednym z naszych Mentorów i Nauczycieli, pod okiem którego wielu z nas zdobywało swoje pierwsze szlify na polu psychologii. Był psychologiem, filozofem profesorem nauk humanistycznych, nauczycielem wielu pokoleń psychologów, pedagogów, filozofów i lekarzy.

Profesor Jan Kaiser urodził się w roku 1941 w Świętochłowicach. Młodość spędził na Górnym Śląsku, gdzie uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie. W roku 1959 rozpoczął studia na psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1964 obronił pracę magisterską pt. „Eksperymentalne porównanie reakcji na frustrację pomiędzy małpami niższymi a dziećmi od 2;0 do 2;6 lat” pod kierunkiem prof. Marii Przetacznik-Gierowskiej i prof. Romana Wojtusiaka. Cztery lata później obronił pracę doktorską pt. „Kształtowanie się wczesnych reakcji społecznych w ontogenezie”. W kolejnych latach pracował w Instytucie Psychologii UJ, gdzie w roku 1975 obronił habilitację. Od roku 1980 był kierownikiem pierwszego w Polsce Zakładu Psychofizjologii działającego w Instytucie Psychologii UJ. Pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Filozoficzno-Historycznego w latach 1978-81 oraz Dyrektora Instytutu Psychologii UJ w latach 1988-91. W roku 2008 otrzymał tytuł naukowy profesora, a trzy lata później przeszedł na emeryturę.

Jego zainteresowania badawcze koncentrowały się na problematyce empirycznego statusu zjawisk subiektywnych, psychofizjologii różnic indywidualnych i fizjologicznych komponentach procesów poznawczych. Był członkiem polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych min. International Organization of Psychophysiology, British Association for Cognitive Neuroscience, International Society for the Study of Individual Differences.

Wypromował 18 doktorów, w tym 5 przewodów zostało przeprowadzonych na Uniwersytecie im. Radbouda w Nijmegen.

Profesor będzie nam towarzyszył dalej, poprzez swoje dzieła, swoich Uczniów i to wszystko co stworzył i przekazał dla dobra pacjentów i całego naszego środowiska.

Cześć Jego pamięci.

Pogrzeb Profesora Jana Kaisera odbędzie się w piątek, 24 września 2019 o godz. 13:40 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.