Raport ze spotkania roboczego THTiBnH Zawoja_17-19.11.2017

Ponownie spotykaliśmy się w „Karolku”, w Zawoi; to miejsce, które nam służy. Jesteśmy tu po raz drugi i po raz drugi mamy poczucie, że czas tu spędzony wykorzystaliśmy przyjemnie i efektywnie. Być może jest taka stała psychologiczna jak atmosfera (wibracja) miejsca, która jak dopasuje się do atmosfery grupy, syntonia jest pełna, góry możemy razem uzdrawiać.

Wszystkie nasze indywidualizmy nic nie tracąc z inspirującej mocy różnic, dobrze się tu zeszły i połączyły w akceptacji i twórczej współpracy. Byliśmy (i jesteśmy) jak jazzowa kapela, każdy grał swoje najlepsze frazy, trzymając się kluczowego motywu, i dało to harmonie, dobrą melodie i świetny wspólny efekt. Było nas 9 osób, dobry nonet, do którego twórczo i efektywnie dołączył na jeden dzień moderator Adam Kita.

Tym razem za oknem zima jesieni; plastry śniegu na trawie, mgły i krople deszczu w oku, Babia Góra tylko na chwile odsłaniająca swój kark i śnieżną czuprynę, ale rym perspektywy ten sam i okno w którym panorama uspokaja oddech i rozbudza smakowanie również takie samo jak poprzednio. Dobre miejsce, dobrze stąd widać.

Spotkanie zorganizowała Ania Szereszewska, jak zawsze sprawnie, z dbałością o szczegół, komfort i optymalne warunki do pracy w grupie. Brawo Ty, Aniu.

Zrealizowaliśmy wszystkie cele jakie sobie zaplanowaliśmy, w dobrej, otwartej na różne spojrzenia atmosferze. Pomogły nam na pewno w tym nieustępliwe w dążeniu do konkretu moderowanie dyskusji przez Adama Kitę oraz dyskretne i popychające do finalizowania wątków dyskusji przewodnictwo Bożeny Hanik.

Wypracowaliśmy strukturę i nowy program szkoła HITT: mamy wszystko co trzeba, aby otworzyć szkołę w nowym 2018 roku.

Zapraszamy do Szkoły metody hipnoterapii – HIT Wernera Meinholda.

Jednocześnie pracując nad projektem Szkoły określiliśmy co nas wyróżnia, jaką unikalną wartość dla psychoterapii oferujemy jako Towarzystwo i jako zespół.

W pracy nad redakcją książki Wielka Księga Hipnozy mieliśmy inspirujące doświadczenie interpretatora, który stara się dociec jakie tłumaczenie najlepiej oddaje sens myśli autora i uzgodnić go z własną wiedzą i doświadczeniem psychoterapeuty; była to świetna okazja do przeglądu własnej wiedzy i praktyki, do ponownego głębokiego uczenia się.

W ramach w ramach wzajemnej inspiracji mieliśmy dwa mądre i energetyczne warsztaty.

Wykład i dyskusja prowadzone przez Anię Orłowską, otwierały nas na wiedzę, jak można wspierać psychoterapię wspieraniem ciała, poprzez dostarczanie mu substancji – witamin, enzymów, których brak podtrzymuje lub nawet rozkręca zaburzenie psychicznego funkcjonowania.

Już wiemy psychosomatycznie, że problemy ciała są objawem i efektem problemów psychiki i leczenie ciała powinno być połączone z leczeniem psychiki.

Teraz też wiemy – o czym skupieni jako psychoterapeuci na psychice zapominamy – że można wspierać leczenie psychiki leczeniem, dokarmianiem ciała w niezbędne mu do zdrowia substancje. Zaraz po powrocie zakupiłem witaminę D3 i zakąszam ją codziennie ze smakiem.

Warsztat kontaktu z własnym ciałem poprowadzony przez Tomka Kuca, który przyjeżdża na spotkania w „Karolku” aż z Manchesteru przypomniał nam, ile radości i siły może dać nam ruch, jak wiele myśli kryje się w odczuciach z ciała.

To była inspiracja jaką moc mamy w zmienianiu swoich myśli, emocji, nastrojów poprzez ruch i świadome korzystanie z możliwości wpuszczonego w ruch ciała.

Odkrywaliśmy ciało w ruchu jako rozmówce, który zadawał pytania i przynosił informacje oraz jako źródło nieskupionej na dążeniu do jakiegoś efektu, bezinteresownej przyjemności. Ciałowe to było.

Zaproszenie

Działo się dużo więcej, smaczne nielimitowane jedzenie „Karolka”, basen i sauna, to wszystko dawało sporo możliwości smakowania i relaksu.

Jeżeli chcesz tego doświadczyć, jeżeli blisko Ci do nas, szukasz dobrej metody pomocy i psychoterapii, potrzebujesz grupy wsparcia i inspiracji – dołącz do nas.

Planujemy organizację kolejnego spotkania w „Karolku”, już w kwietniu 2018 roku.

Jego tematem przewodnim będzie warsztat diagnozy psychoterapeutycznej opartej na modelu psychopatologii DSM – 4 i 5 i modelu diagnozy wg. koncepcji HITT – hipnointegracyjnej psychoterapii głębi metodą Wernera Meinholda oraz na doświadczeniach z praktyki prowadzących warsztat – Ani Orłowskiej i Danuty Sobańskiej.

Zapraszamy.

Pozdrawiamy

Jerzy

W imieniu Zarządu THTiBnH: Bożeny, Haliny, Ani, Andrzeja.