Drugie spotkanie Klubu HIT

Drugie spotkanie Klubu już za nami (26.02.2017), jego inspiracje wciąż w nas pracują, integrują się z tym co już wiedzieliśmy, w głębsze, nowe, pewniejsze spojrzenie na własną praktykę.
Tematem głównym spotkania było 5 MĄDROŚCI TERAPEUTYCZNYCH: ciepło, wiedza, wiarygodność(prawda, autentyczność), obecność, wiara w cuda.
W mądrościach terapeutycznych wyróżnionych przez Wernera Meinholda zawarte są praktyczne wskazówki, jaka postawa terapeutyczna powinna cechować terapeutę oraz jak i jaką relację terapeutyczną powinien on tworzyć z osobą, aby wesprzeć proces uzdrawiania.
Tych wskazówek i inspiracji tym razem szukaliśmy analizując wykład Wernera na temat mądrości terapeutycznej jaką jest – CIEPŁO.
Dużo było dyskusji, jak każdy z nas rozumie Ciepło w relacji i jak może je okazywać, praktykować w pracy terapeutycznej metodą H.I.T.T.®.
Oglądając wykład Wernera Meinholda z 2010 roku, analizowaliśmy między innymi tematy:

  • ciepło: czym jest ciepło w relacji terapeutycznej, czym poza bezwarunkową akceptację i bezwarunkową miłością, czym poza sygnałami jakie terapeuta wysyła do osoby i jak ciepło terapeuty jest odbierane przez osobę w terapii,
  • jedność przeciwieństw: jak je rozumieć w terapii – założenie, że każda cecha/wartość w swoim maksymalnym natężeniu przychodzi (może przejść) w swoje przeciwieństwo, np. przyjemność w cierpienie, oraz sytuacje kiedy osoba w terapii w niezwykły sposób łączy w jedno zachowanie-objaw oba przeciwne sobie aspekty,
  • kontinuum stanów: przyjemność i cierpienie to kontinuum (a nie rozdzielne stany), osoba w terapii i terapeuta poruszają się w jakimś przedziale tego kontinuum, dobrze aby przedziały w jakim poruszają się terapeuta i osoba w terapii zachodziły na siebie, co pomaga terapeuci akceptować i podążać za doświadczeniem osoby w terapii,
  • ekspresja ciepła w relacji: różnimy się pomiędzy sobą ekspresją emocji, czy musimy wg. jednego wzorca wysyłać ciepło – akceptację i miłość ( terapeuta jako symboliczna matka), czy jest taki wzorzec ciepła, który bez względu na osobowość terapeuty osoba w terapii musi otrzymać, żeby odczuć ciepło; jak ważne jest pierwsze spojrzenie, spojrzenie, które wita osobę, ten ciepły akceptujący błysk w oku, kiedy się witamy,
  • praktykowanie ciepła w relacji: co jeszcze pomiędzy błyskiem w oku a uważnym słuchaniem, skupieniem na osobie i opowieści ( pytaniu) i odpowiadaniem z namysłem, z wnętrza, może mieć znaczenie.

Było tematów dyskusji jeszcze więcej, również te osobiste, nie wypowiedziane wglądy i inspiracje, które płynęły do nas z różnych stron, z doświadczenia obecności i wspólnej rozmowy.
Był też humor i śmiech, i tak jak poprzednio było smacznie. Mam wrażenie że nawet jeszcze smaczniej i obficiej. Transowe brownie Magdy, łamiący lody sernik Ani, dodająca oleju w głowie pasta słonecznikowa Ani, dokarmiały nas i gruntowały podkład pogody ciała pod myślenie.
Zapraszamy na następne spotkanie Klubu HIT 26.03.2017 o godzinie 15.30, tak jak poprzednio na ulicy Sokołowskiego 24, inwestycja wynosi jedynie 30 zł.
Zapraszamy, dołączcie do nas, choćby raz na jakiś czas, spotykajmy się, wymieniajmy doświadczeniem, spojrzeniem, mądrością, bądźmy dzięki sobie nawzajem mądrzejsi, lepsi.

Pozdrawiam
Jerzy Pocica
W imieniu Zarządu THTiBnH