7 spotkanie Klubu HIT – 17.12.2017

7 spotkanie klubu miało szczególny charakter. Połączone było ze spotkaniem wigilijnym członków i sympatyków Towarzystwa Hipnozy Terapeutycznej.

W świątecznej atmosferze, ze stołem wypełnionym potrawami i obietnicami, z życzeniami, które układaliśmy sobie w myślach, zanim zaczęliśmy świętować, przez godziną badaliśmy koncepcje świadomości i świadomości hipnotycznej wg. Wernera Meinholda i jej znaczenie dla praktyki hipnoterapii.

Werner rozróżnia trzy stany świadomości: czuwanie, sen, hipnoza. Świadomość hipnotyczna jest pierwotna, wcześniejsza niż świadomość racjonalna, która wypełnia w znacznej mierze stan czuwania.

Pierwotna i wcześniejsza zarówno filogenetycznie jak i ontogenetycznie; do ok. 6 roku życia nasza świadomość jest hipnotyczna, w dzieciństwie w większości jesteśmy w hipnozie.

Dużo łatwiej przyjmujemy informacje i wpływy z zewnątrz jako sugestie hipnotyczne, które zapisują się w naszej podświadomości jako programy myślenia, uczuć, działania, kierując naszym zachowaniem potem automatycznie, poza naszą lub wbrew naszej świadomości racjonalnej i samoświadomości.

Również później, przez całe życie, wchodzimy w stan hipnozy, mimowolnie, w rezultacie działań, które sami podejmujemy lub działań innych osób (instytucji), którym sugestywnie ulegamy.

Ma to kilka ważnych dla zdrowia i rozwoju osoby oraz psychoterapii (hipnoterapii) praktycznych konsekwencji, np.:

– uświadomienie sobie przekonań i uczuć, które jako „sugestie hipnotyczne” przyjęliśmy i przyjmujemy w swoim życiu pozwala rozpocząć proces uwalniania się od ich wpływu na nasze bycie w świecie, bycie sobą, na działanie i zdrowie; samo uświadomienie sobie wzorów i źródeł naszych reakcji, (uświadomienie się sobie) działa już uzdrawiająco, rozpoczyna proces zdrowienia, wolności, akceptacji

– hipnoza jako naturalny stan umysłu, może być jednocześnie naturalnym środkiem psychoterapii, drogą dotarcia do tych toksycznych sugestii i do „odsugerowania” ich, metodą uwolnienia od działania z automatu konfliktów i lęków i ukrytych ograniczających przekonań

Było wśród nas kilka osób, sympatyków Towarzystwa, którzy dołączyli do nas zaciekawieni hipnozą jako metodą psychoterapii i którzy na co dzień nie zajmują się pomaganiem.

Ich pytania i analizy były dla nas inspirującym spotkaniem i wyzwaniem. Zaprosiły (i zmusiły) nas do pytań i odpowiedzi, jak najprościej i rzetelnie wyjaśnić metodę hipnoterapii Wernera, hipnozę i rolę świadomości w hipnoterapii.

Po części psychoterapeutycznej przeszliśmy do świętowania. To była piękna chwila, okazja do wzajemnego spojrzenia bardziej na siebie, skupienia na osobie, do porozmawiania, do smakowania chwili, słów i uczuć, które wypowiadaliśmy, do kolędowania. Spontaniczny, radosny mindfulness.

Wymienialiśmy się również życzeniami i akceptacją i w tej wymianie poznawali się lepiej, budowali mosty porozumienia, które zapewne pomogą nam w Nowym Roku twórczo współpracować.

Jeżeli to robimy i to co jemy w czasie świąt może być (jest) sugestią tego, co nam się może zdarzyć w kolejnym roku, to zadbaliśmy o to, aby były to wzmacniające, pozytywne, dobre sugestie.

Napełniliśmy konta banku akceptacji dla siebie i mijającego roku oraz nadziei i pewności na kolejny Rok. Jesteśmy gotowi do dzieła.

Niech ten 2018 Nowy Rok będzie dla nas wszystkich okazją do rozwoju, satysfakcji, dobrej pracy, pomagania, dbania o swoje zdrowie i szczęście, dbania o zdrowie i szczęście innych w polu naszego życia; niech los przynosi nam dobre nowiny, okazje i chwile

Nowy Rok zaczynamy od razu mocno, od potężnej dawki inspiracji, w tematach, które każdego z nas dotyczą….

Uwaga

Zapraszamy na pierwsze noworoczne spotkanie Klubu HIT i kolejne inspiracje.

Pierwsze spotkanie Klubu odbędzie się już w najbliższą niedzielę – 7.01.21018, w godz. 15.00 – 16.00, na ul. Sokołowskiego.

Tematem będzie WOLNA WOLA i/a ŚWIADOMOŚĆ w kontekście psychoterapii.

Moderatorem tematu i dyskusji będzie JERZY KUTAJ, psychoterapeuta z bogatym doświadczeniem terapeutycznym i życiowym. Jerzy jest praktykiem psychoterapii i jednocześnie dociekliwym i inspirującym badaczem znaczenia duchowości, świadomości i wolnej woli w psychoterapii.

Mając w pamięci poprzednie spotkania Klubu i mocny wkład Jerzego w głębie analiz i refleksji meta-psychoterapeutycznych, jakie podczas nich uprawialiśmy czekamy na to spotkanie z wielką ciekawością.

Zapraszamy wszystkich członków Towarzystwa, jak również wszystkich praktyków pomagania ludziom, którzy poszukują okazji do wymiany doświadczeń i inspiracji do swojej praktyki pomagania.

Zapraszamy 🙂

Jerzy

W imieniu Zarządu THTiBnH: Bożeny, Haliny, Ani, Andrzeja, Jerzego