25 Międzynarodowy Kongres Hipnozy GTH, Od Magnetyzmu do Psyche

15 grudnia 2015

25 Międzynarodowy Kongres Hipnozy GTH, Od Magnetyzmu do Psyche, miał miejsce w Meersburgu nad Jeziorem Bodeńskim w dniach 7-9 listopada. Honorowym gościem Kongresu był twórca, inicjator i organizator Kongresów, Werner J. Meinhold nadając swoisty klimat całemu przedsięwzięciu. Obecny prezydent IGTH Claudia Manzini-Egger nie tylko przewodniczyła całej inicjatywie, ale również błyskotliwie tłumaczyła z j. niemieckiego, angielskiego i hiszpańskie wystąpienia plenarne, prowadziła swój warsztat, roztaczała swoje opiekuńcze skrzydła nad zagranicznymi gośćmi.

Fot. Maha Zayan, Na zdjęciu: Lillian Navarette, Claudia Manzini-Egger (Prezes IGTH)Fot. Maha Zayan, Na zdjęciu: Lillian Navarette, Claudia Manzini-Egger (Prezes IGTH)


W sali zamkowej Neues Schloss odbywały się fascynujące wykłady poruszające między innymi takie tematy jak: Neurobiologiczne podstawy Hipnointegracyjnej Psychoterapii Głębi (H.I.T.T.®) (dr Ruben Lopez), Franz Anton Mesmer i Wilhelm Reich-podobieństwa i różnice (Bernd Senf), Samouzdrawianie poprzez wyobraźnię (dr Gary Bruno Schmid) …

  W Kongresie udział wzięli również założyciele i członkowie GTH z Egiptu, Ekwadoru, Niemiec, Polski i Szwajcarii. Grupa polska uczestniczyła w dwóch warsztatach prowadzonych w języku angielskim i tłumaczonych na język polski. Pierwszy z nich, przyjęty entuzjastycznie przez wszystkich biorących w nim udział, zawdzięczamy psycholożce i szamance Prof. dr Lilian Navarette z Ekwadoru. Podczas dwudniowego spotkania doświadczyliśmy głębokich przeżyć, odkryliśmy nieznane terytoria naszej Psyche, zaskoczyliśmy siebie i innych nowym, innym spojrzeniem na dotychczasowe sprawy, poczuliśmy się wzbogaceni i zainspirowani. Mieliśmy też sposobność zintegrowania naszych doświadczeń podczas rytuału szamańskiego nad Jeziorem Bodeńskim co dodało naszym emocjom magicznego blasku.

Fot. Maha Zayan, Na zdjęciu: Heidemarie Hofmann i uczestnicy warsztatu How to introduce AT in combination with body therapeutic approaches to children and adolescents
Fot. Maha Zayan, Na zdjęciu: Heidemarie Hofmann i uczestnicy warsztatu How to introduce AT  in combination with body therapeutic approaches to children and adolescents


  Drugi warsztat, autorstwa Heidemarie Hofmann, stanowił praktyczno-teoretyczny przewodnik po tym jak wprowadzać w praktykę Treningu autogennego dzieci i młodzież.

Zachwyciły nas zarówno rzetelność i dokładność w przygotowaniu materiałów teoretycznych, jak i praktyczna część warsztatu wypełniona wspaniałą atmosferą, pełną zabawy i bezpieczeństwa.

  Podczas sobotniej gali odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów hipnoterapeutom, którzy mogą posługiwać się metodą Wernera J. Meinholda. Dyplomy z rąk autora metody otrzymały nasze koleżanki i koledzy z Egiptu oraz Paulina Kołosowska, Jerzy Pocica i Jacek Lachner, reprezentujący absolwentów pierwszej edycji Polskiej Szkoły Wernera Meinholda.


Fot. Maha Zayan, Na zdjęciu: Werner J. Meinhold
Fot. Maha Zayan, Na zdjęciu: Werner J. Meinhold

  Warto wspomnieć o spotkaniach w grupach roboczych, w których dzieliliśmy się nawzajem swoimi doświadczeniami wokół działalności Towarzystw i wykorzystania metody H.I.T.T. Zainspirowało nas to do głębszej i bliższej współpracy, którą być może uda nam się rozwinąć w przyszłości.

    Kolejny Kongres zapowiedziany został na 2017, a już za rok Sympozjum poświęcone tematyce bólu.


Galeria